Vypínání starší verze digitálního televizního vysílání (DVB-T) a následný přechod na DVB-T2 je v posledních měsících velké téma a vzhledem k rozšiřujícím dotazům jsme se rozhodli na celou věc reagovat v rámci poskytování IPTV služeb.
Telekomunikace jsou obor, který se rozvíjí v dnešní době nejvíce. Vznikají nové technologie, které umožňují rychlejší přenos dat či kvalitnější přenos obrazu a zvuku. Při používání bezdrátových technologií jsou využívána tzv. frekvenční pásma, která bohužel mají své limity a své vlastnosti, za kterých je možné šířit signál bezdrátově. Při rozvoji mobilního internetu je nutné sítím nových generací uvolnit frekvenční pásma tam, kde je to možné. Proto nastupuje úprava frekvenčního pásma pro pozemní televizní vysílání.
Abychom pochopili problematiku úpravy frekvenčního pásma, vraťme se o několik let zpět, do dob, kdy fungovalo ještě staré analogové televizní vysílání. Pamětníci si pamatují, že na jeden frekvenční kanál bylo možné naladit pouze jednu stanici, jejiž kvalita byla ovlivněna kvalitou signálu. V případě malého množství televizních stanic se frekvenční pásmo neřešilo. Bohužel za posledních 20 let vzniklo spoustu nových televizních stanic, které bojují o vaší přízeň - přízeň diváků. Při takovém množství televizních stanic by pásmo bylo neefektivně využité (bylo by potřeba velmi široké frekvenční pásmo) a proto nastupuje digitalizace.
Digitalizace televizního signálu umožňuje mimo jiné kvalitnější přenos obrazu a zvuku a hlavně jsou data přenášena v tzv. multiplexech (svazcích), které mohou obsahovat větší množství stanic. Takže lidově řečeno díky digitalizaci můžeme sledovat své oblíbené televizní stanice ve vyšší kvalitě a hlavně ve větší úspoře frekvenčního pásma. Nesmíme opomenout možnost doplňkových služeb, které analogové vysílání nebylo schopno zajistit, jako je např. více jazykových verzí programu, elektronický programový průvodce, či interaktivní aplikace včetně zpětného přenosu dat. K umožnění příjmu je nutné mít televizní přijímač, který daný typ digitálního vysílání umožňuje přijímat a nebo je nutné si pořídit Set-Top-Box, který funguje jako převodník mezi digitálním vysíláním a kompatibilním signálem pro vaši televizi. Jen pro zvědavost, v České republice bylo první komerční digitální vysílání zahájeno 21. října 2005, kdy začal vysílat veřejnoprávní multiplex České televize a Českého rozhlasu (dnes známý jako MUX1). Definitivní konec analogového televizního vysílání nastal 12.2.2012, kdy televize Nova ve 23:59 vypnula poslední dva velké analogové vysílače a to na Pradědu v Jeseníkách a na Tlusté hoře u Zlína. Česká televize ukončila analogové vysílání 30.listopadu 2011.
Požadavky na frekvenční pásma dále rostly a tak se zavádí nový standard a to DVB-T2. Díky kodeku pro kompresi obrazu a zvuku H.265-HEVC je možné přenášet obraz ve vysokém rozlišení (HD) a to za použití mnohem menších datových požadavků (kodek pro DVB-T2 má vyšší kompresi než kodek u DVB-T). To umožňuje do multiplexu zahrnout více televizních kanálů a tím uvolnit další frekvenční pásma a zároveň vznikne i prostor pro nové televizní stanice. DVB-T2 má ještě jednu vychytávku a tu takovou, že vysílání je synchronizováno, tzn. že na stejné frekvenci může v okolí vysílat daný multiplex více vysílačů, aniž by se navzájem rušili a tím pádem je zde větší šance na kvalitní příjem a frekvenční pásmo bude jednotné, protože po celé republice bude multiplex vysílán pouze na jedné určené frekvenci. Bohužel tato změna přináší jedno nemilé překvapení a to, že standardy DVB-T a DVB-T2 nejsou mezi sebou kompatibilní a je nutné provést výměnu televizoru či Set-Top-Boxu (stejně jak to bylo při přechodu z analogového na digitální vysílání). První vypínání starého digitálního televizního vysílání se dočkáme 27. listopadu 2019 ve 23:59 a to na vysílačích Praha-Žižkov a Praha-Cukrák, kde bude vypnut MUX1 (tj. veřejnoprávní multiplex). Dalšího vypínání starého digitálního vysílání se dočkáme až v roce 2020. Definitivní konec starého digitálního vysílání bude v červnu roku 2020.
Uvolněná frekvenční pásma po starém digitálním vysílání budou nabídnuta v aukci pro bezdrátový internet nové generace. Toto rozhodnutí vydala Mezinárodní telekomunikační unie, kde musejí televizní společnosti uvolnit pásmo 700 Mhz pro mobilní operátory, aby bylo možné šířit rychlý 5G internet.
Netýká. Po vypnutí starého digitálního vysílání bude veškerá programová nabídka zachována bez nutnosti výměny televize či Set-Top-Boxu.
Bohužel nebude. Česká televize již vysílá v HD v tzv. plném rozlišení 1920x1080. NOVA bude vysílat v rozlišení 960x540 (označení SD+). Prima bude vysílat v rozlišení 1440x1080 a v tomto rozlišení budou vysílat i stanice Seznam.cz TV a Barrandov. Jen pro srovnání, současné SD vysílání má rozlišení 720x576 řádků.
Tato otázka navazuje na předchozí otázku. U IPTV bude Nova a Prima v HD kvalitě.
Odpověď je jednoduchá - peníze. Provozovatelé multiplexů (v tomto případě České radiokomunikace) stanicím zpoplatňují využívání můltiplexů. Cena HD přenosu po DVB-T2 je výrazně dražší než v nižším rozlišení a stanicím se to lidově řečeno nevyplatí. U veřejnoprávního multiplexu se to neřeší, protože ten si provozuje Česká televize sama. U IPTV zdroje signálu do sítě dodává přímo televizní stanice již ve streamované formě bez dalších režií (zdroje nejsou brány z DVB-T).
Pokud Vám omezená programová skladba vyhovuje a nevyužijete doplňkové služby, není nic potřeba měnit. Televizní přijímač zpracuje i novou normu DVB-T2.
Snažíme se kvalitu služeb udržovat na nejvyšší možné úrovni. U klientů, kteří mají Set-Top-Box v pronájmu provádíme tyto výměny automaticky a zdarma. U Set-Top-Boxů, které jsou v majetku zákazníka nenutíme zákazníky si kupovat Set-Top-Box nový, pokud to nevyžaduje situace, ale zákazník musí počítat s problémy (například horší kvalita obrazu).
Používají se dva a to MPEG4, který je používaný u DVB-T a kodem H.265-HEVC, který je používaný u DVB-T2. Pokud Set-Top-Box nebo televize kodek H.265-HEVC nepodporuje a nebo stanice v tomto kodeku nevysílá, je automaticky použit starší kodek a to MPEG4, který je podporován vždy (i na starších televizí či Set-Top-Boxech). My upřednostňujeme používání kodeku H.265-HEVC kvůli vyšší kvalitě obrazu a nižší náročnosti na kapacity sítě.